SZINIA:
A magyar ház mágikus titka , részletek
"A ház nem egy rakás tégla és némi faanyag. A ház az ember testének folytatása, a Mindenség modellje, mely védi és egyben összeköti a Világegyetemmel."
ARÁNYOK
Az ember lépték azt az arányt mutatja, amit legtöbben harmonikusnak érzékelünk, és amelyet leginkább az aranymetszés szabálya határoz meg.
Az aranymetszés szabálya pedig így szól:
"Az arányos osztás bármely adott egészet akként oszt szét két részre,hogy az egész a nagyobbik részhez úgy viszonylik, miként a nagyobbik rész a kisebbik részhez. Vagyis a nagyobbik rész középarányosa az egésznek és a kisebbik résznek."
A szabály első hallásra kicsit bonyolultnak tűnik, ezért szemléltetem az emberi testre vonatkozó néhány példán:
Az ember csuklócsontjának, és könyökcsontjának távolsága például megadja a talpa hosszát.
A kitárt karunk, középső ujjtól középső ujjig mért távolsága megegyezik a testmagasságunkkal és a mutatóujjunk és a hüvelykujjunk hosszának különbsége, megadja az orrunk hosszát. Testrészeink mérete ennek következtében nem a véletlen műve, hanem pontos szabályok szerint alakul.
A magyar hagyomány a házat élő embernek tekinti, így arányai is emberi arányoknak felelnek meg, az aranymetszés szabályának. Mindez a gyakorlatban annyit jelent, hogy a falmagasság az ember szívcsakra alatti részével arányos, a tető a szívcsakra feletti résszel, így a tetőgerendák keresztezési pontja éppen 3/8 - 5/8 rész találkozására esik, vagyis pontosan az arányos osztás, egyben a szívcsakra helyére. A tető szélessége legtöbbször megegyezik a ház teljes magasságával, mint ahogy az ember kitárt karja is megadja a saját testmagasságát.